نقش و وظایف اصلی اسکرو یو شکل

 

در مورد وظایف اسکرو یو شکل می توان گفت که اسکرو U شکل یکی از انواع دستگاه های اسکرو کانوایری است که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد بسیار گسترده ای دارد. از اسکرو کانوایرها در صنایع مختلف جهت انتقال کارآمد انواع مواد عمده استفاده می گردد.

وظیفه اصلی یک دستگاه اسکرو U شکل نیز انتقال مواد فله ای از جایی به جای دیگر می باشد. اسکرو U شکل بسیار مقرون به صرفه بوده و برای کارکرد به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند.

اسکرو U شکل مدلی از اسکروهای افقی می باشد. اسکروهای افقی پرکاربردترین نوع اسکرو کانوایرها در صنایع مختلف می باشند. این دستگاه به شکل نوار نقاله های افقی می باشد. این دستگاه در طیف وسیعی از اندازه ها و طول ها ساخته می شود. از آن برای انتقال مواد گوناگون استفاده می شود.

این دستگاه، قابلیت انتقال دادن مواد مرطوبی مانند ملات سیمانی، خاک مرطوب یا گل و دیگر محصولات این چنینی را دارا می باشد.

 

بارگذاری در اسکرو U شکل

بارگذاری در اسکرو U شکل

نوار نقاله های افقی در اسکرو ‌U شکل، برای انتقال مواد فله ای عمده مورد استفاده قرار می گیرند. برای طراحی این نوار نقاله ها توجه به بارگذاری آن ها اهمیت زیادی دارد. بارگذاری می تواند به صورت 15 ، 30 یا 45 درصدی باشد که با توجه به ویژگی ها و نوع مواد منتقل شونده، انتخاب می گردد.

به طور کلی، از بارگذاری 45 درصدی می توان برای مواد سبکی که جریان آزاد دارند و غیر ساینده هستند در طراحی اسکرو U شکل استفاده کرد.

از بارهای ناپایدار 15 و 30 درصدی هم می توان برای موادی که متراکم هستند و چگالی بالایی دارند و ساینده نیز هستند، استفاده کرد. در واقع بارهای پیشنهادی برای تعیین درصد بارگذاری در طراحی اسکرو U شکل تابعی از تراکم، سایندگی و نرم بودن یک ماده و ظرفیت مشخصی از آن می باشد. همچنین توجه به اندازه و سرعت مورد نیاز اسکرو کانوایر نیز اهمیت زیادی در طراحی دارد.

به طور معمول، ماده ورودی به اسکرو U شکل باید توسط دستگاه دیگری شارژ شود. نوار نقاله، فیدر اسکرو، نوار نقاله تسمه ای و فیدر حجمی یا گرانشی برخی از دستگاه هایی هستند که به وسیله آنها می توان اسکرو ‌U شکل را شارژ کرد.

به طور مشابه، خروجی این دستگاه نیز می تواند ورودی دستگاه های دیگری مانند فیدرهای مارپیچ دار، میکسر و مخلوط کن، هاپر یا مخزن باشد.