آشنایی با رولیک زنجیری یا رولیک صنعتی چرخ دنده دار

 

رولیک دنده ای زنجیری یا رولیک دنده دار صنعتی و رولیک چرخ دنده زنجیریرولیک دنده ای زنجیری با نام های دیگری چون رولیک دنده دار و رولیک چرخ دنده نیز شناخته می شود. کاربرد این نوع از رولیک های صنعتی نسبت به سایر انواع خود بسیار کم تر است و بیشتر در ساخت دستگاه های نوار نقاله غلطکی استفاده می شود.

ساختار کلی رولیک صنعتی چرخ دنده دار با سایر رولیک های صنعتی یکسان است و فقط در دو طرف سر آن و یا حتی یک سر آن متفاوت است. چرخ دنده ها به تعداد نیاز کاربر به یک سر و یا هر دو سر غلطک کانوایر وصل می شود و به رولیک ها حالت دنده ای می بخشد.

 

انواع رولیک دنده ای زنجیری

رولیک چرخ دنده در دو سر و یا یک سر خود، دارای چرخ زنجیرهایی است که به عنوان چرخ دنده عمل می کنند. به این ترتیب نیروی دورانی را بین رولیک های دیگر انتقال می دهند و نوار نقاله را به حرکت در می آورند.

مدل استاندارد رولیک دنده ای زنجیری تنها مدلی است که به صورت آماده در بازار موجود می باشد. تعداد و اندازه دنده ها در رولیک دنده دار با توجه به نیاز و در خواست مشتری قابل تغییر است.

همچنین دنده ها می توانند بر یک سر یا دو سر رولیک، مطابق با درخواست مشتری، قرار بگیرند. در واقع کاربر می تواند بسته به نیاز خود تعداد دنده ها، اندازه آن و اینکه بر دو یا یک سر رولیک قرار بگیرند را مشخص کند. می توان گفت که رولیک چرخ دنده نوعی رولیک سفارشی می باشد.

 

نحوه اتصال رولیک صنعتی دنده ای

نحوه اتصال رولیک صنعتی دنده ایبرای متصل کردن رولیک دنده ای زنجیری به دستگاه، راه های متفاوتی وجود دارد. زیرا نوع اتصال با توجه به نوع کار، درخواست مشتری و یا صلاح دید مسؤل کارگاه، تغییر می کند. با این حال رایج ترین نوع اتصال رولیک چرخ دنده، اتصال رولیک توسط پیچ بر روی شاسی دستگاه است. بنابراین وصل کردن رولیک های صنعتی چرخ دنده دار بر روی شاسی دستگاه توسط اتصال پیچی صورت می گیرد.

محل قرارگیری رولیک صنعتی چرخ دنده دار، در مکان های ریزش مواد بر روی تسمه نقاله می باشد. رولیک صنعتی چرخ دنده دار به دلیل داشتن روکش لاستیکی با ابعاد مختلف ایجاد فاصله نموده و از وارد شدن ضربه و ایجاد خرابی در رولیک های رفت و برگشت ممانعت بعمل می آورد.

 

مزایای رولیک دنده ای زنجیری 

رولیک دنده ای زنجیری با نوعی روکش لاستیکی که به آن تسمه هم می گویند، پوشانده می شود. به همین دلیل فاصله بین رولیک ها نسبت به نوار نقاله های دیگر، بیشتر است. در نتیجه تسمه، مانع از وارد شدن آسیب به رولیک ها می گردد.

با توجه به ساختار رولیک چرخ دنده ای می توان از آن درمکان هایی که مواد بر روی نوار نقاله می ریزند، استفاده کرد. استفاده در مکان های ریزش، بزرگترین مزیت این نوع رولیک می باشد.