بررسی ویژگی های رولیک لاستیک دار یا ضربه گیر

 

کاربردهای رولیک پلاستیکی یا ضربه گیررولیک ها در صنعت نوار نقاله سازی کاربرد زیادی دارند. تسمه نقاله ها معمولا در دو حالت قسمت بالایی و قسمت پایینی به حرکت درمی آیند. زیرا مواد توسط قسمت بالایی این بخش انتقال می یابد.

معمولا لاستیک های به کار برده شده برروی رولیک کانوایرها جهت جلوگیری از سایش رویه ی غلتک ها و نیز افزایش استحکام آنان می باشند. این لاستیک ها به رولرها خاصیت ضد ضربه می بخشند. زیرا مانع از آسیب دیدن بیش از حد مواد و حتی خود رولرها و تسمه نقاله می شود.

حلقه های لاستیکی محکم بر روی رولیک برهنه نصب می شوند تا ضربه های مربوط به افتادن مواد روی تسمه را جذب کنند. از این رولیک ها به طور کلی برای تجهیز ایستگاه های بالایی واقع در زیر اسکله محصول استفاده می شود.

 

دلایل استفاده از این نوع رولیک

از رولیک ضربه گیر به این منظور استفاده می شود که هنگام کار کردن با دستگاه نیروی بیش از حدی به تسمه وارد می شود. رولیک های پلاستیکی یا ضربه گیر بعلت داشتن ابعاد مختلفی از روکش های پلاستیکی با فاصله های زیادی کنار هم قرار می گیرند. آنها از ایجاد آسیب دیدگی و ضربه در رولیک های رفت و برگشت جلوگیری می کنند.
یکی از کاربردهای رولیک پلاستیکی یا ضربه گیر قرار گیری آنها در محل های بارگیری می باشد. جایی که متریال روی تسمه نوار نقاله ریخته شدهاست که درواع باعث می شود که آن صدمه ببیند.
این نوع رولیک به علت بالا بودن وزن قالب و همچنین نیروهای که درحین حرکت وارد می شوند تحت فشار هستند. (مثل قرار گرفتن جسم به روی نوار نقاله).
اندازه پوشش های لاستیکی که در این نوع رولرها استفاده می شود هم اندازه ی رولیک های رفت در نوار نقاله هستند. اندازه لوله آن بر اسا اندازه پوشش های لاستیکی است.

 

مزایای استفاده از رولیک لاستیکی ضربه گیر

  • مشخصات رولیک لاستیک دار یا ضربه گیرساختار مستحکم
  • تولید با دقت بالا
  • متمرکز و تعادل کامل مهر و موم شده
  • هرمتیک بدون نیاز به نگهداری
  • مقاومت کم در برابر شروع
  • ضریب اصطکاک کم
  • طول عمر 30000 ساعت

 

مکان قرار گیری رولیک ضربه گیر

مکان قرارگیری رولیک ضربه گیر در محل ریزش مواد به ویژه مواد حجیم با جرم بالا و فواصل زیاد بین ریزش و کانوایر می باشد.

یه عبارتی دیگر، محل قرار گرفتن رولیک لاستیکی ضربه گیر در محل های بارگیری می باشد. جایی که متریال روی تسمه نوار نقاله ریخته شده که در واقع باعث صدمه به آن می شود.
مهمترین بخش در تولید نوع رولر لاستیک دار، جنس رینگ لاستیکی و روکش آن می باشد. همچنین کلیه روکش های لاستیکی از جنس NR_SBR بوده و سختی لاستیک ها طبق استاندارد تعریف شده بین SHOOR 65_75 و مقاومت این لاستیک ها در برابر گرما تا 200 درجه سانتیگراد می باشد.
استفاده از این نوع هرزگرد امری کاملا اصولی است. به علت داشتن روکش لاستیکی با ابعاد مختلف باعث بوجود آمدن فاصله می شود. این حد فاصل از وارد شدن ضربه و ایجاد خرابی در رولر رفت و برگشت جلوگیری می نماید.