مقایسه آسیا گلوله ای بالمیل و آسیا غلطکی ریموند یا پاندولار

 

کارکرد آسیاب غلطکی ريموند ساده تر بوده به اين دليل كه قطعات متحرك در دستگاه وجود ندارد. در مورد مقایسه آسیا بالميل و ريموند باید گفت:

آسیا گلوله ای بالميل نسبت به تغییرات کمی و کیفی مواد اولیه سازگاری بهتری دارد. گلوله ها در بالمیل نسبت به رینگ و غلتک آسیا ريموند سايش و مصرف بالاتري دارد. این ميزان سايش برای آسیا گلوله ای بالمیل 1500-2200 گرم به ازای هر تن محصول است. در صورتی که در آسیا ريموند اين مقدار 30-55 گرم به ازای هر تن محصول می باشد.

 

مزایای آسیا ریموند میل نسبت به غلطکی

آسیا غلتکی ريموند مزایای بسیاری نسبت به آسیا بالمیل دارد. يكي از اين مزايا مصرف انرژی مخصوص پايين تر و در كل ميزان مصرف انرژي كمتر به ازاي توليد مشخص مي باشد.

مقایسه تفاوت ها و شباهت های آسیا گلوله ای و آسیا غلطکی

 

انرژی ويژه مصرفی ( کیلووات ساعت مصرفی به ازای هر تن محصول) بالمیل 1.5 تا 2 برابر بالاتر از آسیا ريموند می باشد. همچنین با افزایش سطح مخصوص مواد یا به تعبیری کاهش دانه بندی بازدهی آسیا غلتکی بسیار بالاتر از آسیا بالمیل می باشد.

به طور مثال برای تولید 25-30 تن پودر با دانه بندی 325 مش ماشین آلات مورد نیاز برای دو خط تولید به شرح ذیل می باشد.

 

خط آسیاب ریموند

 خط آسیاب بال میل

نام دستگاه

توان مصرفی (کیلووات)

نام دستگاه

توان مصرفی (کیلووات)

اسکرو فیدر

۶

فیدر تغذیه

۴

آسیاب ریموند

۲۰۰

آسیاب گلوله ای(۶×۲٫۸)

۵۵۰

فیلتر

۸

بالابر

۷٫۵

فن

۲۲۰

سپراتور

۷۵

فیلتر

۸

فن

۲۰۰

جمع

۴۳۴

جمع

۸۴۴٫۵

انرژی مخصوص ((kwh/ton

۱۷٫۳۶

انرژی مخصوص ((kwh/ton

۳۳٫۷۶

 

تفاوت های بین آسیا گلوله و آسیا غلطکی

در زمینه مقایسه آسیا بالميل و ريموند می توان گفت یکی از تفاوت های دو نوع آسیا مکانیزم آسياب كردن يا نرمايش می باشد. در آسیا غلتکی نرمایش توسط نیروهای فشاری و برشی ناشی از غلتک ها صورت می گیرد. این در حالی است که در آسیا بالمیل این عمل عمدتا توسط ضربه ناشی از برخورد گلوله ها و تا حدی نیز سایش صورت می گیرد.

در آسیا بالمیل به علت پرتاب گلوله ها توسط بدنه گردان آسیا لاینر های همواره در معرض ضربه قراردادشته که این خود باعث کاهش بازدهی تولید آسیا بالمیل می باشد.

طول زمان ماندن مواد در آسیا بالمیل نسب به آسیا ریموند بسیار بالاتر می باشد. این زمان برای آسیا ریموند کمتر از یک دقیقه بوده در صورتی که برای آسیا بالمیل این زمان بین 20-30 دقیقه میباشد. به همین دلیل در آسیا بالمیل همواره پدیده نرمایش بیش از اندازه وجود دارد.

منحنی دانه بندی بالمیل به علت وجود ذرات بیش نرمایش شده

منحنی دانه بندی بالمیل به علت وجود ذرات بیش نرمایش شده دارای شیب کمتری می باشد. این امر در شکل منحنی تاثیر گذار است

تغيير بار ورودی در سیستم آسیا غلطكي ریموند بسیار آسان است. چرا که تمیز کردن این آسیا و تعویض به وسیله فن و به سرعت انجام می گیرد. در صورتی که برای تعویض خوراک بالمیل حداقل می بایست به میزان ظرفیت نیم ساعت آسیا را برای تمیز کردن سیستم آلوده نمود.

 

مقایسه تصویری میان محصول دو آسیا

مقایسه ای میان محصول دو آسیا بالمیل و ریموند میل

 

از ديگر تفاوت هاي محصول دو نوع آسیا شکل ذرات می باشد. نگرش عمومی از اين مطلب حكايت دارد که ذرات آسیا شده در بالمیل به لحاظ شكل کروی بودن بهتر از محصول ریموند که ذرات سوزنی شکل تولید می کند می باشد. در صورتی که تحقیقات نشان می دهد که عملا تفاوت چندانی بین شکل دو محصول وجود ندارد

مزایا و معایب آسیا بالمیل و پاندورا میل

فضای مورد نیاز برای نصب خط بالمیل تقریبا 1.5 تا 2 برابر فضای مورد نیاز نصب خط آسیا ریموند می باشد.

به دليل مکش هوا در خط آسیا ریموند غبار و آلودگي وجود ندارد در صورتی که برای غبارگیری خط بالمیل به یک فیلتر غبارگیر نیاز می باشد.

هزینه سرمایه گذاری خط آسیا ریموند تقریبا 75 درصد هزینه سرمایه گذاری دستگاه های خط آسیا بالمیل می باشد.